IPO Yes Group (YES 0485): Pakar Pelancongan Insentif Korporat Buka Permohonan 18 Sen

•By Maher•14 min bacaan
IPO Yes Group (YES 0485): Pakar Pelancongan Insentif Korporat Buka Permohonan 18 Sen
This article is also available in English
A

Yes Group Management Berhad, syarikat di sebalik jenama Yes Travel yang pakar dalam pelancongan insentif korporat dan MICE (Meetings, Incentives, Conferences, Exhibitions), membuka permohonan IPO pada 4 November 2026 dengan harga RM0.18 sesaham. Syarikat ini dijadual tersenarai di ACE Market Bursa Malaysia pada 26 November 2026 dengan nama saham YES (kod 0485). Pada harga IPO, market capnya ialah RM95.4 juta.

Jika syarikat anda pernah menghantar pasukan jualan terbaik ke Jepun, Switzerland atau Korea sebagai ganjaran sasaran tahunan, besar kemungkinan trip itu diuruskan oleh syarikat seperti Yes Travel. Persoalannya, adakah perniagaan berasaskan projek ini berbaloi pada PE 12.68 kali? Artikel ini merumuskan fakta penting daripada prospektus rasmi bertarikh 4 November 2026: butiran tawaran, agihan saham, kegunaan dana, prestasi kewangan empat tahun, kenapa hasil FYE2026 jatuh, serta kelebihan dan risiko yang perlu anda faham sebelum memohon.

Ringkasan pantas: Harga IPO RM0.18 | Market cap RM95.4 juta | PE 12.68x | Patuh Syariah | Permohonan tutup 5 petang, 13 November 2026 | Undian 17 November | Senarai 26 November 2026. Lihat data IPO →

Siapa Yes Group Management Berhad?

Sejarah Yes Group bermula pada 7 November 2008 apabila Angela Mak Shau Kwan menubuhkan Yes Travel & Events Consultant Sdn Bhd (kini Yes Travel Hub atau YTH). Syarikat induk yang akan disenaraikan, Yes Group Management Berhad, diperbadankan pada Ogos 2025 khusus sebagai entiti penyenaraian dan mengambil alih YTH sepenuhnya pada September 2026.

Kumpulan ini beroperasi melalui dua anak syarikat milik penuh:

  • YTH (100%) - pelancongan insentif yang disesuaikan serta perancangan dan pengurusan acara
  • YSH (100% melalui YTH) - perundingan program Malaysia My Second Home (MM2H), dengan lesen MM2H yang sah hingga 2031

Model perniagaannya asset-light. Yes Travel tidak memiliki hotel atau bas, sebaliknya mereka bentuk itinerari, mendapatkan tiket penerbangan, hotel dan operator darat, kemudian mengiringi peserta dengan ketua pelancongan sendiri dan bebas. Pelanggan membayar deposit 50% semasa pengesahan dan baki sebulan sebelum berlepas, jadi aliran tunai biasanya diterima sebelum kos dibayar.

Siapa pelanggan Yes Travel?

Pada FYE2026 (tahun kewangan berakhir 30 Jun 2026), 82.2% hasil datang daripada syarikat swasta, 17.6% daripada GLC dan badan kerajaan, dan 0.2% daripada individu MM2H. Pelanggan utama sangat condong kepada sektor kewangan: empat daripada lima pelanggan terbesar FYE2026 ialah kumpulan bank dan insurans, termasuk satu kumpulan bank tersenarai di Main Market yang sudah 16 tahun menggunakan perkhidmatan Yes Travel. Lima pelanggan teratas menyumbang 28.1% hasil, jadi tiada satu pelanggan pun yang terlalu dominan.

Dalam tempoh empat tahun kewangan, kumpulan menguruskan 403 trip insentif untuk 146 pelanggan korporat, dengan 40.4% daripadanya pelanggan berulang. Ia juga memegang pensijilan ISO 9001:2015 dan memenangi anugerah Best MICE Planner 2024 daripada Korea Tourism Organization. Pada 2026, Yes Group menganjurkan Citrawarna 2026 dan Citrawarna Speed Festival bersama Tourism Malaysia sempena Tahun Melawat Malaysia 2026.

Butiran IPO Yes Group

ButiranMaklumat
Nama SyarikatYes Group Management Berhad
Nama Saham / KodYES / 0485
PasaranACE Market, Bursa Malaysia
Harga IPORM0.18 sesaham (harga tetap)
Status SyariahPatuh Syariah (Majlis Penasihat Syariah SC)
Jumlah Saham Selepas IPO530,000,000 saham
Market Cap pada RM0.18RM95.4 juta
Terbitan Awam (saham baru)91.87 juta saham (17.33%) - RM16.54 juta untuk syarikat
Tawaran Jualan (OFS)45.93 juta saham (8.67%) - RM8.27 juta kepada Angela Mak
Jumlah Saiz IPO137.8 juta saham (26.0%) - kira-kira RM24.8 juta
EPS FYE2026 (modal diperbesarkan)1.42 sen
PE pada RM0.1812.68 kali (10.47 kali berdasarkan modal sebelum IPO)
NA Sesaham Pro FormaRM0.06 (P/NA kira-kira 3.0 kali)
Dasar DividenTiada dasar dividen formal
Penasihat Utama, Penaja, Penaja Jamin & Ejen PenempatanMalacca Securities Sdn Bhd
Issuing HouseMalaysian Issuing House Sdn Bhd (MIH Share Issue Account No. 717)

Semua peranan penasihat dipegang oleh satu firma, Malacca Securities, yang juga menaja jamin sepenuhnya 31.8 juta saham untuk orang awam dan Pink Form. Perjanjian penajaan jamin ini dimeterai pada 22 September 2026, seperti dilaporkan oleh The Star. Kelulusan penyenaraian daripada Bursa Securities diperoleh pada 27 Ogos 2026.

Status patuh Syariah YES kekal sah sehingga semakan seterusnya oleh Majlis Penasihat Syariah, yang dikemas kini pada Jumaat terakhir bulan Mei dan November. Senarai rasmi boleh disemak di laman Suruhanjaya Sekuriti Malaysia.

Tarikh Penting Permohonan

PeristiwaTarikh
Permohonan dibuka10 pagi, 4 November 2026
Permohonan ditutup5 petang, 13 November 2026 (Jumaat)
Undian (balloting)17 November 2026
Peruntukan saham24 November 2026
Penyenaraian di ACE Market26 November 2026

Permohonan boleh dibuat secara elektronik melalui perbankan internet atau platform broker. Jika anda belum pernah memohon IPO, rujuk panduan cara mohon IPO Bursa guna MPlus Global. Status permohonan boleh disemak di laman Malaysian Issuing House selepas undian.

Agihan Saham: Hanya 26.5 Juta Saham Untuk Undian Awam

KategoriBilangan Saham% Modal Diperbesarkan
Orang awam Malaysia (undian) - separuh untuk Bumiputera26,500,0005.00%
Pink Form (pengarah, pengurusan, pekerja)5,300,0001.00%
Penempatan persendirian Bumiputera diluluskan MITI (saham baru)60,067,00011.33%
Penempatan persendirian Bumiputera MITI (OFS)6,183,0001.17%
Penempatan persendirian pelabur terpilih (OFS)39,750,0007.50%
Jumlah137,800,00026.00%

Tranche undian awam hanya 26.5 juta saham, bersamaan kira-kira RM4.77 juta. Separuh daripadanya (13.25 juta saham) dikhaskan untuk Bumiputera. Saiz yang kecil ini biasa untuk IPO ACE Market, dan tranche sekecil ini lazimnya mudah terlebih langgan, jadi peluang berjaya dalam undian mungkin tipis. Bezakan juga jenis saham dalam tawaran ini: saham baru membawa dana kepada syarikat, manakala OFS membawa tunai kepada pemegang saham penjual. Penerangan lanjut ada dalam artikel perbezaan public issue, offer for sale dan private placement.

Infografik IPO Yes Group Management Berhad (YES 0485): harga RM0.18, market cap RM95.4 juta, PE 12.68x, permohonan 4 hingga 13 November 2026, senarai 26 November 2026, agihan 137.8 juta saham IPO
Ringkasan IPO Yes Group: harga, penilaian, tarikh penting dan agihan 137.8 juta saham IPO.

Kegunaan Dana: 39% Untuk Masuk Pasaran UK

Terbitan awam mengumpul RM16.54 juta untuk syarikat. Pecahannya:

TujuanRM juta%Tempoh
Perkhidmatan pengangkutan darat di Eropah dan pejabat serantau di United Kingdom6.5039.31%36 bulan
Penubuhan Yes Academy3.0018.14%36 bulan
Modal kerja3.0418.36%24 bulan
Anggaran perbelanjaan penyenaraian4.0024.19%1 bulan
Jumlah16.54100%

Pejabat UK dan pengangkutan darat (RM6.5 juta). Yes Group mahu membuka pejabat kecil berhampiran Lapangan Terbang Heathrow, membeli enam kenderaan (tiga van 16 hingga 21 tempat duduk dan tiga kenderaan 8 tempat duduk) serta mengambil enam pemandu. Tujuannya mengurangkan kebergantungan kepada operator darat pihak ketiga untuk trip Eropah, sekali gus menjimatkan margin orang tengah. Kos pengangkutan darat biasanya 8% hingga 12% daripada kos setiap trip. Namun pelaksanaan boleh ditangguhkan sehingga gangguan penerbangan akibat konflik Israel-Iran reda, dan pengambilan pekerja belum bermula.

Yes Academy (RM3.0 juta). Pusat latihan untuk ketua pelancongan dan pengurus pelancongan yang terbuka kepada orang awam, dengan sewa premis sekitar 5,000 kaki persegi berhampiran ibu pejabat di Sungai Besi. Ia memerlukan lesen Institut Latihan Pelancongan daripada MOTAC.

Perkara yang patut anda perhatikan: 24.19% dana digunakan untuk kos penyenaraian, satu nisbah yang tinggi berbanding saiz IPO. Daripada RM4.0 juta itu, RM3.08 juta akan dicaj terus ke penyata untung rugi pada suku kedua FYE2027, jadi keuntungan suku tersebut dijangka tertekan.

Prestasi Kewangan Empat Tahun

RM jutaFYE2023FYE2024FYE2025FYE2026
Hasil41.3947.6375.4767.14
Pertumbuhan hasil-+15.1%+58.5%-11.0%
Untung kasar11.0811.8315.8916.03
Margin kasar26.8%24.8%21.1%23.9%
Untung sebelum cukai6.776.8910.0210.12
Untung bersih (PAT)5.135.207.347.53
Margin bersih12.4%10.9%9.7%11.2%
Tunai bersih daripada operasi2.3210.880.527.37
Nisbah gearing (kali)0.630.900.090.02

Untung bersih meningkat daripada RM5.13 juta kepada RM7.53 juta dalam tempoh empat tahun, bersamaan pertumbuhan tahunan kompaun sekitar 13.6%. Kumpulan hampir tiada hutang, dengan gearing hanya 0.02 kali pada 30 Jun 2026.

Kenapa hasil FYE2026 jatuh 11%?

Hasil daripada trip ke Eropah merosot 62.9% kepada RM11.0 juta. Prospektus menjelaskan konflik Israel-Iran mengganggu laluan penerbangan Eropah-Asia, memanjangkan masa perjalanan dan menaikkan tambang serta kos penginapan. Enam trip Eropah bernilai RM9.88 juta terpaksa ditangguhkan: dua (RM1.75 juta) akhirnya dibatalkan, manakala empat lagi dijadualkan semula dan menolak RM8.13 juta hasil ke FYE2027.

Kumpulan menampung sebahagian kejatuhan ini dengan mengalihkan trip ke Asia. Hasil dari China, Jepun dan Korea melonjak 72.7% kepada RM32.1 juta, Oceania naik 92% dan acara meningkat 40.8% kepada RM8.6 juta. Hasilnya, walaupun jualan jatuh, untung kasar dan untung bersih tetap naik sedikit kerana trip yang lebih kompleks dan acara kerajaan bermargin tinggi.

Buku pesanan pada 9 Oktober 2026 berjumlah RM34.56 juta, hampir kesemuanya dijangka diiktiraf dalam FYE2027. Hampir separuh (RM16.1 juta) masih untuk destinasi Eropah, jadi pemulihan laluan Eropah menjadi faktor penting untuk prestasi tahun hadapan.

Penilaian: Margin Jauh Lebih Tinggi Daripada Pesaing

Tiada syarikat pelancongan insentif tulen yang tersenarai di Bursa untuk perbandingan PE secara terus. Namun kajian pasaran bebas (IMR) oleh Smith Zander dalam prospektus membandingkan Yes Group dengan pemain industri swasta:

SyarikatHasil (RM juta)Margin kasarMargin bersih
Holiday Tours & Travel667.116.1%2.0%
WorldTravellers DMC474.889.7%2.6%
Sunway Travel77.3510.7%2.5%
Yes Group67.1423.9%11.2%
Orex Travel & Tours41.6811.5%2.6%

Margin bersih Yes Group sekitar empat kali ganda pesaing yang lebih besar. Ini menunjukkan fokus pada trip insentif yang disesuaikan, bukan pakej pelancongan biasa atau penjualan tiket yang bermargin nipis. Sebaliknya, syer pasaran Yes Group hanya 0.36% daripada industri MICE Malaysia bernilai RM18.74 bilion pada 2025, jadi ia masih pemain kecil dalam pasaran yang berpecah-pecah.

Pada PE 12.68 kali, penilaian YES setara dengan beberapa IPO ACE Market lain bulan ini, contohnya IPO Impact Capital pada PE 11.28 kali. Bagi perbandingan sektor, anda juga boleh baca liputan kami tentang IPO Golden Destinations Group, satu lagi syarikat pelancongan yang memilih Bursa untuk mengumpul dana. Harga RM0.18 bersamaan kira-kira 3.0 kali NA sesaham pro forma, jadi pelabur IPO menanggung cairan (dilution) sebanyak RM0.12 sesaham atau 66.7%, iaitu beza antara harga IPO dan NA pro forma.

Kelebihan IPO Yes Group

  • Margin bersih 11.2%, jauh di atas purata industri pelancongan sekitar 2% hingga 3%
  • Hampir tiada hutang (gearing 0.02 kali) dan model asset-light dengan deposit pelanggan dibayar awal
  • Untung bersih terus naik walaupun hasil jatuh pada FYE2026, menunjukkan keupayaan mengalihkan destinasi apabila Eropah terganggu
  • Buku pesanan RM34.56 juta serta RM8.13 juta hasil tertangguh yang dijangka diiktiraf dalam FYE2027
  • Sokongan dasar kerajaan: Bajet 2027 melanjutkan pengecualian cukai 100% untuk penganjur trip insentif dan persidangan antarabangsa hingga YA2030, manakala Tahun Melawat Malaysia 2026 sudah menyumbang kontrak acara kepada kumpulan
  • PE 12.68 kali yang munasabah untuk syarikat dengan rekod untung yang konsisten

Risiko dan Kelemahan Yang Perlu Diambil Kira

1. Perniagaan berasaskan projek, tiada kontrak jangka panjang

Setiap trip ialah urusan sekali. Hasil boleh naik 58% satu tahun dan jatuh 11% tahun berikutnya, bergantung pada belanjawan insentif syarikat pelanggan. Apabila ekonomi perlahan, bajet ganjaran pekerja biasanya antara yang pertama dipotong. Pengalaman COVID membuktikannya: hasil jatuh daripada RM15.2 juta (2019) kepada RM4.0 juta (2021) dengan kerugian dua tahun berturut-turut.

2. Risiko geopolitik dan pertukaran asing

Hasil diterima dalam Ringgit, tetapi sebahagian besar kos trip luar negara dibayar dalam Euro, Franc Swiss, Yen dan Dolar AS. Ringgit yang lemah atau konflik yang mengganggu laluan penerbangan boleh menghakis margin, seperti yang berlaku pada trip Eropah FYE2026.

3. Pelan UK belum terbukti

Perniagaan pengangkutan darat di UK memerlukan modal (kenderaan), lesen operator kenderaan awam dan pasukan tempatan, sedangkan kumpulan tiada pengalaman operasi di luar negara. IMR sendiri menyifatkan halangan kemasukan untuk pemain asing di UK sebagai tinggi.

4. Tadbir urus dan kawalan promoter

Angela Mak akan memegang 74% selepas IPO. Prospektus mendedahkan beberapa isu lampau: pendahuluan tanpa faedah kepada pengarah berjumlah RM4.36 juta yang melanggar seksyen 224 Akta Syarikat 2016 (diselesaikan melalui set-off dengan dividen FYE2024 yang mencecah 151.8% daripada untung), tujuh kompaun MOTAC berjumlah RM9,200 kerana perubahan pemegang saham dan pengarah tanpa kelulusan terlebih dahulu, serta penalti cukai bagi YA2022 hingga YA2024. Kumpulan telah menubuhkan Jawatankuasa Audit dan Pengurusan Risiko pada Januari 2026 sebagai langkah pemulihan.

5. Tunai menurun selepas tahun kewangan

Tunai merosot daripada RM7.24 juta pada 30 Jun 2026 kepada RM3.27 juta pada 9 Oktober 2026, sebahagiannya kerana pendahuluan kepada pembekal untuk trip Eropah yang dijadual semula. Ditambah caj kos penyenaraian RM3.08 juta, suku-suku awal selepas penyenaraian mungkin kelihatan lemah.

Risiko lain

  • Kebergantungan kepada lesen MOTAC dan lesen MM2H
  • Kebergantungan kepada satu syarikat penerbangan (Supplier B) untuk tiket
  • Kebergantungan kepada Pengarah Urusan Angela Mak dan Pengarah Eksekutif Too Wai Loon
  • Bermusim: permintaan tinggi pada April, Mei, September dan Oktober
  • Kecairan saham ACE Market yang mungkin rendah

Siapa Pemegang Saham Utama Selepas IPO?

Angela Mak, pengasas dan Pengarah Urusan, ialah satu-satunya promoter dan pemegang saham utama. Pegangannya turun daripada 100% kepada 74% selepas menjual 45.93 juta saham melalui OFS. Kesemua 392.2 juta sahamnya dikunci (moratorium) selama 6 bulan pertama, dan 45% modal kekal dikunci untuk 6 bulan berikutnya sebelum dilepaskan secara berperingkat. Baca kenapa tempoh tamat lock-up penting dalam artikel lock-up period IPO. Lembaga Pengarah dipengerusikan oleh Wong Chan Yuen (Pengerusi Bebas Bukan Eksekutif), dengan empat daripada enam pengarah ialah pengarah bebas.

Review IPO dan IPO Financing

Masih menimbang sama ada mahu memohon? Kami akan mengadakan sesi review IPO Yes Group secara dalam talian pada Khamis, 12 November 2026, jam 3:30 petang, sehari sebelum permohonan ditutup. Remisier akan menghuraikan prospektus, penilaian dan strategi permohonan. Sertai Review IPO bersama Remisier.

Bagi yang mahu memohon dengan kuantiti lebih besar, kemudahan pembiayaan IPO tersedia untuk YES (0485). Mohon IPO Financing 5x/10x. Ingat, pembiayaan menggandakan potensi untung dan juga potensi rugi, jadi fahami risikonya dahulu dalam artikel margin dan IPO financing saham.

Ahli Gold boleh membaca analisis penuh prospektus, termasuk tinjauan industri MICE dan penilaian terperinci, di Kajian IPO Yes Group.

Soalan Lazim (FAQ)

Bilakah tarikh tutup permohonan IPO Yes Group?
Permohonan ditutup pada jam 5 petang, Jumaat 13 November 2026. Undian dibuat pada 17 November dan saham disenaraikan di ACE Market pada 26 November 2026.

Adakah saham YES patuh Syariah?
Ya. Majlis Penasihat Syariah Suruhanjaya Sekuriti mengklasifikasikan saham Yes Group sebagai patuh Syariah. Status ini disemak semula dua kali setahun, pada Jumaat terakhir bulan Mei dan November.

Berapa PE IPO Yes Group?
Berdasarkan untung bersih FYE2026 sebanyak RM7.53 juta dan 530 juta saham selepas IPO, EPS ialah 1.42 sen dan PE pada RM0.18 ialah 12.68 kali.

Apakah perniagaan Yes Group?
Yes Group, melalui jenama Yes Travel, menyediakan trip insentif korporat yang disesuaikan, perancangan dan pengurusan acara, serta perkhidmatan permohonan MM2H. Pelanggan utamanya ialah syarikat kewangan, hartanah dan pengguna serta GLC.

Kenapa hasil Yes Group jatuh pada FYE2026?
Konflik Israel-Iran mengganggu trip ke Eropah. Enam trip bernilai RM9.88 juta ditangguhkan, dan RM8.13 juta daripadanya dijadualkan semula ke FYE2027. Untung bersih tetap naik 2.6% kepada RM7.53 juta.

Berapa minimum saham untuk memohon IPO YES?
Permohonan dibuat dalam unit 100 saham. Pada RM0.18, 100 saham bersamaan RM18, jadi modal minimum sangat rendah. Kebanyakan pemohon memohon dalam gandaan yang lebih besar untuk meningkatkan nilai peruntukan jika berjaya.

Ke mana dana IPO Yes Group akan digunakan?
RM6.5 juta (39.3%) untuk pejabat serantau di UK dan pengangkutan darat Eropah, RM3.0 juta untuk Yes Academy, RM3.04 juta untuk modal kerja dan RM4.0 juta untuk kos penyenaraian.

Adakah Yes Group akan membayar dividen?
Tiada dasar dividen formal. Pembayaran dividen tertakluk kepada budi bicara Lembaga Pengarah berdasarkan keuntungan dan keperluan tunai kumpulan.

Kesimpulan

IPO Yes Group menawarkan syarikat pelancongan insentif patuh Syariah yang kecil tetapi menguntungkan, dengan margin bersih jauh di atas pesaing, hampir tiada hutang dan PE 12.68 kali yang munasabah. Namun hasilnya bergantung pada projek sekali, terdedah kepada geopolitik dan pertukaran asing, pelan UK belum terbukti, dan rekod tadbir urus lampau perlu diambil kira memandangkan promoter memegang 74%. Pasaran saham sentiasa tidak menentu, termasuk prestasi saham IPO selepas penyenaraian, jadi buat keputusan berdasarkan kajian sendiri dan tahap risiko anda.

Sebelum memohon IPO ini atau IPO lain yang akan datang, pastikan anda sudah mempunyai akaun CDS yang aktif.

Buka akaun CDS untuk melabur di Bursa Malaysia dan juga saham luar negara seperti US dan Hong Kong.

Muat turun Ebook Asas Saham percuma untuk memahami asas pelaburan sebelum membuat keputusan.

Penafian: Artikel ini adalah untuk tujuan pendidikan dan bukan cadangan untuk membeli atau menjual mana-mana saham. Pelaburan saham melibatkan risiko dan prestasi lalu tidak menjamin pulangan masa depan.

Bacaan Lanjut

Kongsi: