AMD, Super Micro, Arista, Eaton, Marathon Petroleum - Berita Saham US 4 November 2026

•By Mahersaham Team•11 min bacaan
AMD, Super Micro, Arista, Eaton, Marathon Petroleum - Berita Saham US 4 November 2026
A

Rangkuman ini meliputi sesi Wall Street pada Selasa, 3 November 2026 (waktu New York). Semua berita di bawah datang daripada failing Form 8-K kepada SEC, borang wajib untuk peristiwa material dengan kod item tetap (2.02 = keputusan operasi, 1.01 = perjanjian material, 5.02 = pertukaran pengurusan). Sebanyak 60 kaunter dalam senarai pantauan kami memfailkan 8-K pada sesi ini, dan 40 daripadanya ialah keputusan suku terbaharu. Kami pilih sepuluh yang angkanya dapat disahkan terus daripada dokumen syarikat. Semua angka dalam USD melainkan dinyatakan lain.

Ilustrasi cip semikonduktor, pelayan pusat data, kilang penapis minyak dan restoran segera di atas carta bar kewangan biru, berita saham US 4 November 2026

Empat Keputusan Yang Mengatasi Jangkaan

AMD: hasil USD13.4 bilion, pusat data hampir dua kali ganda

AMD melaporkan hasil suku ketiga USD13.377 bilion, naik 45% daripada USD9.246 bilion setahun lalu. Angka ini melepasi hujung atas panduan yang diberi pada Ogos, iaitu kira-kira USD13 bilion tambah atau tolak USD300 juta. Segmen Pusat Data menyumbang USD8.546 bilion, naik 97%, didorong cip GPU Instinct dan CPU EPYC.

EPS GAAP ialah USD1.46 berbanding USD0.75, manakala EPS bukan-GAAP USD2.09 berbanding USD1.20. Untuk suku keempat, AMD memberi panduan hasil kira-kira USD17 bilion tambah atau tolak 3%, dengan margin kasar bukan-GAAP sekitar 55%. Itu lonjakan besar daripada USD13.4 bilion, dan ia bergantung pada pengeluaran produk baharu mengikut jadual. Perhatikan juga bahawa AMD tidak membeli balik saham pada suku ini, sedangkan sembilan bulan pertama tahun ini mencatat belian balik USD221 juta.

Arista Networks: hasil naik 58.5%, panduan suku depan naik lagi

Arista mencatat hasil USD3.658 bilion, naik 58.5% daripada USD2.308 bilion. Panduan yang diberi pada Ogos ialah sekitar USD3.3 bilion, jadi hasil sebenar jauh melepasi sasaran syarikat sendiri. EPS GAAP ialah USD1.22 (USD0.67 setahun lalu) dan EPS bukan-GAAP USD1.20 (USD0.77).

Panduan suku keempat: hasil USD3.9 hingga USD4.0 bilion, margin operasi bukan-GAAP 48% hingga 49%, dan EPS bukan-GAAP USD1.26 hingga USD1.30. Arista juga ditambah ke indeks S&P 100 pada September 2026, menurut siarannya. Syarikat rangkaian ini membekalkan suis kepada pusat data awan dan AI, jadi nasibnya banyak terikat pada belanjawan modal pelanggan besar. Itu faktor yang tidak muncul dalam satu pelaporan suku sahaja.

Astera Labs: hasil lebih dua kali ganda, Scorpio jadi produk terbesar

Astera Labs melaporkan hasil USD584.9 juta, naik 154% daripada USD230.6 juta setahun lalu dan melepasi panduan USD540 juta hingga USD560 juta yang diberi pada Ogos. Syarikat menyatakan keluarga produk Scorpio kini produk terbesarnya mengikut hasil. EPS GAAP ialah USD0.99 berbanding USD0.50, dan EPS bukan-GAAP USD1.32 berbanding USD0.49.

Panduan suku keempat ialah hasil USD730 juta hingga USD750 juta dan EPS bukan-GAAP USD1.62 hingga USD1.66. Syarikat juga menyebut rujukan reka bentuk rak Orion dijangka tersedia bermula suku pertama 2027. Seperti kebanyakan cip AI, pertumbuhan ini datang daripada asas yang kecil, jadi peratusan besar tidak sama dengan saiz perniagaan yang besar.

Shopify: hasil naik 32%, pertumbuhan stabil walaupun asas membesar

Shopify melaporkan hasil USD3.742 bilion, naik 32% daripada USD2.844 bilion. Nilai barangan dagangan kasar (GMV) yang melalui platform ialah USD119.1 bilion berbanding USD92.0 bilion. EPS GAAP USD0.36 (USD0.20 setahun lalu) dan EPS bukan-GAAP USD0.49 (USD0.34). Syarikat membeli balik saham bernilai USD562 juta pada suku ini.

Panduan suku keempat bersifat kualitatif: hasil dijangka tumbuh pada kadar "low-thirties" peratus, dan dolar untung kasar pada kadar "high-twenties". Ertinya pertumbuhan hasil dijangka kekal sekitar paras sekarang, tetapi untung kasar tumbuh sedikit lebih perlahan daripada hasil.

Empat Keputusan Yang Perlu Dibaca Dua Kali

Super Micro: hasil melonjak empat kali ganda, tetapi margin dan aliran tunai berbeza cerita

Super Micro melaporkan hasil suku pertama tahun fiskal 2027 sebanyak USD19.9 bilion, berbanding USD5.0 bilion setahun lalu. Angka ini berada di atas julat anggaran awal syarikat sendiri (USD18.5 bilion hingga USD19.5 bilion) yang diumumkan pada 20 Oktober. EPS GAAP USD1.75 berbanding USD0.26, dan EPS bukan-GAAP USD1.81 berbanding USD0.35.

Tetapi baca bahagian bawah. Margin kasar GAAP ialah 12.7%, naik daripada 9.3% setahun lalu tetapi turun daripada 17.5% pada suku sebelumnya. Aliran tunai digunakan dalam operasi sebanyak USD434 juta walaupun untung bersih USD1.594 bilion, kerana modal kerja menyerap tunai apabila jualan membesar pantas. Baki tunai USD6.9 bilion berbanding hutang bank dan nota boleh tukar USD8.6 bilion. Syarikat juga menyatakan angka ini awal dan belum diaudit kerana prosedur penutupan kewangan belum siap. Panduan suku kedua: hasil USD19.5 bilion hingga USD21.5 bilion, EPS bukan-GAAP USD1.66 hingga USD1.90, dan tahun fiskal 2027 USD72 bilion hingga USD82 bilion. Julat setahun penuh ini lebar (USD10 bilion antara hujung bawah dan atas), yang menunjukkan ketidakpastian pengurusan sendiri tentang kelajuan penghantaran pelayan AI.

Keurig Dr Pepper: hasil naik 70.6%, tetapi kebanyakannya daripada pengambilalihan

Keurig Dr Pepper melaporkan jualan bersih USD7.344 bilion, naik 70.6% daripada USD4.306 bilion. Tajuk ini mengelirukan jika dibaca sendirian. Segmen JDE Peet's, syarikat kopi yang diambil alih, menyumbang USD2.649 bilion. Jualan bersih perniagaan KDP asal pula naik 8.6%.

EPS GAAP ialah USD0.59 berbanding USD0.49, dan EPS pelarasan USD0.66 berbanding USD0.54 (naik 22.2%). Syarikat juga menyebut manfaat USD99 juta daripada bayaran balik tarif pada suku ini, yang bukan pendapatan berulang daripada jualan minuman. Panduan setahun penuh dikekalkan: jualan bersih USD25.9 bilion hingga USD26.4 bilion.

Yum! Brands: EPS GAAP melonjak, tetapi EPS tanpa item khas turun sedikit

Yum! Brands melaporkan EPS GAAP USD5.92 berbanding USD1.41 setahun lalu. Itu nampak seperti keputusan cemerlang, tetapi sebabnya ialah keuntungan penjualan Pizza Hut sebanyak USD1.683 bilion. EPS tanpa item khas ialah USD1.56 berbanding USD1.58, iaitu turun 1%. Jumlah hasil naik 4% kepada USD2.054 bilion.

Penjualan Pizza Hut siap dalam dua peringkat: operasi tanah besar China kepada Yum China pada 7 Ogos, dan selebihnya kepada LongRange Capital pada 1 September. Syarikat tidak memberi panduan angka untuk suku depan dalam siaran ini, hanya sasaran jangka panjang: pertumbuhan unit 5%, pertumbuhan jualan sistem 7% (tidak termasuk kesan tukaran mata wang) dan pertumbuhan untung operasi teras sekurang-kurangnya 8%. Sepanjang tahun ini, Yum! telah membeli balik saham bernilai USD1.202 bilion. Perbandingan antara EPS GAAP dan EPS tanpa item khas di sini ialah contoh terbaik kenapa anda perlu memeriksa kedua-duanya.

Amgen: hasil naik 8%, tetapi Prolia jatuh 45%

Amgen melaporkan jumlah hasil naik 8% kepada USD10.4 bilion. Jualan produk USD9.883 bilion berbanding USD9.137 bilion. EPS GAAP USD7.08 (naik 19%) dan EPS bukan-GAAP USD6.45 (naik 14%). Perhatikan bahawa EPS GAAP (USD7.08) lebih tinggi daripada EPS bukan-GAAP (USD6.45), jadi anda perlu menyemak jadual penyesuaian untuk tahu item apa yang membezakan keduanya.

Di bawah pertumbuhan 8% itu, jualan Prolia jatuh 45% kepada USD632 juta apabila biosimilar mula dilancarkan. Syarikat juga menyatakan FDA meminta penarikan sukarela TAVNEOS dan syarikat telah memohon pendengaran pada 1 Jun 2026. Panduan 2026: hasil USD38.9 bilion hingga USD39.7 bilion dan EPS bukan-GAAP USD22.90 hingga USD23.70, dengan belanja modal kira-kira USD2.6 bilion dan belian balik saham tidak melebihi USD3.0 bilion. Tiada saham dibeli balik pada suku ketiga. Pelabur yang mengikuti Amgen perlu memerhati dua perkara: seberapa cepat produk baharu mengimbangi hakisan Prolia, dan hasil rayuan TAVNEOS.

Tiga Cerita Di Luar Keputusan Biasa

Eaton: hasil naik 28%, beli COL Group dan asing perniagaan Mobility

Eaton melaporkan jualan USD8.947 bilion, naik 28% daripada USD6.988 bilion, dengan pertumbuhan organik 19%. EPS GAAP USD2.77 berbanding USD2.59, manakala EPS pelarasan USD3.68 berbanding USD3.07. Panduan setahun penuh: EPS pelarasan USD13.70 hingga USD13.80, pertumbuhan organik 13% hingga 15% dan margin segmen 24.1% hingga 24.5%. Untuk suku keempat sahaja, syarikat menjangka EPS pelarasan USD4.05 hingga USD4.15 dan margin segmen 25.4% hingga 25.8%, iaitu margin yang lebih tinggi daripada julat setahun penuh.

Dua pengumuman korporat menyertai keputusan ini. Pertama, perjanjian membeli COL Group bernilai EUR810 juta (USD921 juta) untuk menambah kapasiti pengedaran kuasa pusat data dan utiliti di Eropah. Kedua, pemisahan perniagaan Mobility melalui struktur Reverse Morris Trust bersama Dana, dijangka siap dalam empat bulan pertama 2027. Reverse Morris Trust ialah cara menggabungkan unit yang dipisahkan terus dengan syarikat lain, supaya pemegang saham asal memiliki bahagian dalam entiti gabungan.

Marathon Petroleum: EPS melonjak daripada USD4.51 kepada USD26.59, dan dua kilang dijual

Marathon Petroleum melaporkan EPS GAAP USD26.59 berbanding USD4.51 setahun lalu, dan EPS pelarasan USD26.93 berbanding USD3.01. Pendapatan bersih pelarasan ialah USD7.541 bilion berbanding USD915 juta. Hasil jualan dan operasi lain ialah USD56.032 bilion berbanding USD34.809 bilion.

Syarikat memulangkan USD3.3 bilion kepada pemegang saham pada suku ini dan lembaga meluluskan kuasa belian balik saham tambahan USD5 bilion. Ia juga menjual kilang penapis St. Paul Park dan Mandan dengan harga USD4.2 bilion. Lonjakan EPS lebih enam kali ganda dalam setahun ialah perubahan yang luar biasa, jadi anda wajar membaca butiran segmen sebelum menganggapnya paras biasa. Siaran ini tidak memberi panduan EPS; yang diberi hanyalah andaian operasi suku keempat, seperti jumlah throughput kira-kira 3,080 ribu tong sehari dan kos operasi penapisan USD5.60 setong, dan angka suku ini tidak semestinya asas bagi suku akan datang.

DuPont: jualan Aramids sudah selesai, panduan suku keempat lebih rendah daripada suku ketiga

DuPont melaporkan jualan bersih USD1.868 bilion, naik 4% daripada USD1.795 bilion (organik naik 5%). EPS GAAP daripada operasi berterusan ialah USD1.24 berbanding USD0.70, dan EPS pelarasan USD2.09 berbanding USD1.29. Syarikat menyelesaikan program belian balik dipercepat USD250 juta dan hampir siap membeli balik USD100 juta di pasaran terbuka pada suku ini, serta berhasrat membeli balik USD250 juta lagi pada suku keempat.

Perhatikan panduan: jualan bersih suku keempat kira-kira USD1.825 bilion dan EPS pelarasan USD1.90 hingga USD1.95, lebih rendah daripada USD2.09 pada suku ketiga. Panduan setahun penuh ialah EPS pelarasan USD7.47 hingga USD7.52. Latar belakangnya, perniagaan Aramids sudah dijual kepada Arclin pada 1 April 2026 dengan hasil tunai pra-cukai kira-kira USD1.2 bilion, jadi DuPont yang anda lihat sekarang ialah syarikat yang lebih kecil berbanding beberapa tahun lalu.

Pelajaran Dari Kelompok Berita Ini

Pertama, bezakan pertumbuhan organik daripada pertumbuhan hasil pengambilalihan. Hasil Keurig Dr Pepper naik 70.6%, tetapi perniagaan asalnya naik 8.6%. Eaton pula memberi kedua-dua angka sekali gus (28% jualan, 19% organik), yang memudahkan pembaca menilai. Apabila syarikat tidak memberi angka organik, anda boleh membandingkan sendiri jualan sebelum dan selepas pengambilalihan untuk anggaran kasar.

Kedua, jangan baca EPS GAAP dan EPS pelarasan secara berasingan. Yum! menunjukkan EPS GAAP naik empat kali ganda sedangkan EPS tanpa item khas turun sedikit. Amgen menunjukkan EPS GAAP melebihi EPS bukan-GAAP. Kedua-dua angka itu menceritakan perkara berbeza.

Ketiga, margin dan aliran tunai perlu diperiksa selain hasil. Super Micro menunjukkan hasil melonjak empat kali ganda, tetapi margin kasar susut daripada suku sebelumnya dan aliran tunai operasi negatif.

Keempat, panduan lebih penting daripada keputusan lepas. AMD, Arista dan Astera Labs semuanya melepasi panduan sendiri, tetapi pasaran akan menilai sama ada panduan suku keempat (USD17 bilion, USD3.9 hingga USD4.0 bilion, dan USD730 hingga USD750 juta) dapat dicapai.

Kelima, baca apa yang syarikat lakukan dengan tunai. Marathon Petroleum menambah kuasa belian balik USD5 bilion, Eaton dan DuPont membeli atau menjual perniagaan, manakala Super Micro menggunakan tunai walaupun untung. Tiga syarikat itu memilih tiga arah berbeza untuk modal mereka, dan nota tentang belian balik, pengambilalihan serta hutang sering lebih menerangkan strategi berbanding EPS suku semasa.

Rangkuman ini hanya melaporkan angka daripada dokumen syarikat. Ia tidak menyentuh reaksi harga saham atau jangkaan penganalisis, dan bukan cadangan beli atau jual.

Soalan Lazim (FAQ)

Apakah itu Form 8-K dengan kod item 2.02?

Item 2.02 ialah kod untuk keputusan operasi dan keadaan kewangan. Syarikat menggunakannya apabila mengumumkan keputusan suku tahunan kepada SEC.

Apakah beza EPS GAAP dan EPS bukan-GAAP?

EPS GAAP mengikut piawaian perakaunan penuh. EPS bukan-GAAP atau pelarasan mengecualikan item yang syarikat anggap luar biasa. Kedua-duanya sah, tetapi anda perlu tahu apa yang dikecualikan.

Kenapa hasil Keurig Dr Pepper naik 70.6% tetapi perniagaan asalnya hanya naik 8.6%?

Kerana syarikat mengambil alih JDE Peet's, yang menyumbang USD2.649 bilion jualan bersih pada suku ini. Angka 8.6% mengukur perniagaan KDP asal sahaja.

Kenapa EPS GAAP Yum! jauh lebih tinggi daripada EPS tanpa item khas?

Kerana EPS GAAP termasuk keuntungan USD1.683 bilion daripada penjualan Pizza Hut. Keuntungan sekali sahaja seperti ini tidak berulang setiap suku.

Apakah Reverse Morris Trust yang disebut dalam berita Eaton?

Ia ialah struktur di mana syarikat memisahkan sebuah unit dan menggabungkannya terus dengan syarikat lain. Dalam kes Eaton, unit Mobility akan digabungkan dengan Dana, dengan penutupan dijangka dalam empat bulan pertama 2027.

Adakah angka dalam rangkuman ini sama dengan reaksi harga saham?

Tidak. Keputusan yang dilaporkan, reaksi harga dan jangkaan penganalisis ialah tiga perkara berbeza. Kami hanya melaporkan angka keputusan daripada dokumen syarikat dan tidak menyentuh reaksi harga.

Adakah saham US yang disebut di sini sesuai untuk pelabur Malaysia?

Rangkuman ini melaporkan berita, bukan menilai kesesuaian. Anda perlu menyemak status pematuhan Syariah setiap kaunter dan membuat kajian sendiri. Beberapa kaunter di atas, seperti Marathon Petroleum, DuPont, Yum! Brands dan Keurig Dr Pepper, mungkin tidak patuh Syariah.

Kesimpulan

Sesi 3 November 2026 memperlihatkan musim keputusan yang kuat di sektor cip dan rangkaian AI: AMD, Arista dan Astera Labs semuanya melepasi panduan sendiri. Super Micro, Keurig Dr Pepper, Yum! dan Amgen pula memerlukan bacaan kedua kerana margin, pengambilalihan, keuntungan sekali sahaja, penurunan produk dan panduan yang lebih rendah di bawah tajuk. Eaton, Marathon Petroleum dan DuPont menunjukkan bahawa berita korporat di luar keputusan, seperti pengambilalihan dan penjualan aset, sama penting dengan angka suku.

Kalau anda mahu mula memahami cara membaca laporan keputusan syarikat dengan lebih tersusun, kami sediakan bahan pembelajaran yang boleh anda ikuti mengikut kadar sendiri.

Untuk melabur di Bursa Malaysia, saham US dan Hong Kong, anda perlu akaun CDS. Buka akaun CDS bersama kami (yuran pembukaan akaun tidak percuma) dan kami bantu anda sepanjang prosesnya.

Belum bersedia membuka akaun? Muat turun Ebook Asas Pelaburan Saham percuma untuk memahami asas sebelum melabur.

Bacaan Lanjut

Kongsi: