Schwab, BNY, Interactive Brokers Kukuh, J.B. Hunt Margin Menyempit - Berita Saham US 16 Oktober 2026

•By Mahersaham Team•10 min bacaan
Schwab, BNY, Interactive Brokers Kukuh, J.B. Hunt Margin Menyempit - Berita Saham US 16 Oktober 2026
A

Rangkuman ini meliputi sesi Wall Street pada Khamis, 15 Oktober 2026 (waktu New York), hari musim keputusan suku ketiga sampai kepada broker, pengurus kewangan dan pengangkutan. Semua berita di bawah datang daripada failing Form 8-K kepada SEC, borang wajib untuk peristiwa material dengan kod item tetap (2.02 = keputusan operasi, 1.01 = perjanjian material, 7.01 = pendedahan Reg FD). Daripada 24 kaunter dalam senarai pantauan kami yang memfailkan 8-K pada sesi ini, kami pilih sembilan yang angkanya dapat disahkan terus daripada dokumen syarikat atau sumber yang dinamakan. Artikel ini untuk tujuan pendidikan dan bukan cadangan beli atau jual.

Sembilan syarikat ini memberi tiga gambaran. Charles Schwab, BNY dan Interactive Brokers melaporkan keputusan yang kukuh merentas hampir semua baris. Prologis, J.B. Hunt, U.S. Bancorp dan Marsh pula punya angka tajuk yang perlu dibaca bersama item di bawahnya. Kimberly-Clark dan Norwegian Cruise Line ialah cerita berbeza: satu pra-pengumuman tanpa angka, satu lagi pembiayaan semula hutang.

Papan ticker digital dengan carta keputusan suku ketiga broker dan bank, latar Manhattan, berita saham US 16 Oktober 2026

Tiga Keputusan Yang Kukuh Dan Mengatasi Jangkaan

Charles Schwab: hasil bersih rekod USD7.17 bilion, aset baharu teras USD190.4 bilion

Charles Schwab melaporkan hasil bersih USD7,171 juta untuk suku ketiga 2026, naik 17% berbanding tahun lalu, menurut lampiran siaran pendapatan dalam 8-K. Pendapatan bersih GAAP ialah USD2,906 juta atau USD1.62 sesaham. Selepas mengecualikan kos berkaitan transaksi sebanyak USD151 juta sebelum cukai, pendapatan terlaras ialah USD3,021 juta atau USD1.69 sesaham. Pratonton Benzinga sebelum keputusan menjangkakan EPS USD1.58 dan hasil USD6.96 bilion, jadi kedua-dua angka melepasi jangkaan.

Yang menarik ialah komposisi hasilnya. Hasil faedah bersih USD3,476 juta (naik 14%), yuran pengurusan dan pentadbiran aset USD1,913 juta (naik 14%), dan hasil dagangan USD1,158 juta (naik 16%). Semua tiga enjin utama naik serentak, bukan satu baris yang menanggung baris lain. Aset baharu teras bersih ialah USD190.4 bilion, naik 38% setahun, dengan 1.2 juta akaun broker baharu dibuka. Jumlah aset pelanggan mencecah USD13.33 trilion. Margin sebelum cukai ialah 52.7% (GAAP) dan 54.8% (terlaras), dan syarikat membeli balik 4.7 juta saham bernilai USD0.5 bilion dalam suku itu. Siaran itu tidak memberi panduan masa depan.

BNY: EPS naik 24% kepada USD2.34, jangkaan operating leverage dinaikkan

BNY (dahulu BNY Mellon) melaporkan EPS dicairkan USD2.34, naik 24% setahun, atau USD2.37 selepas mengecualikan item luar biasa, menurut siaran pendapatan syarikat. Jumlah hasil ialah USD5,676 juta, naik 12% setahun dan mendatar berbanding suku kedua. Pendapatan bersih USD1,687 juta, berbanding USD1,457 juta setahun lalu. Pratonton pihak ketiga yang kami semak meletakkan jangkaan konsensus sekitar USD2.26 sesaham dan hasil kira-kira USD5.5 bilion, jadi keputusan ini di atas jangkaan.

Hasil faedah bersih ialah USD1,423 juta, naik 15% setahun tetapi turun 2% berbanding suku sebelumnya. Perbelanjaan bukan faedah USD3,489 juta (naik 8%), lebih perlahan daripada pertumbuhan hasil 12%, dan inilah yang dipanggil operating leverage positif: hasil membesar lebih pantas daripada kos. Margin sebelum cukai ialah 39% dan pulangan atas ekuiti ketara (ROTCE) 29%. Pengurusan menaikkan jangkaan operating leverage 2026 kepada hampir 500 mata asas, daripada 400 mata asas sebelum ini. Perhatikan juga peruntukan kerugian kredit hanya USD1 juta, angka yang sangat kecil untuk sebuah bank dan membantu margin suku ini.

Interactive Brokers: akaun naik 35%, dividen suku tahunan dinaikkan

Interactive Brokers melaporkan EPS GAAP USD0.69 dan EPS terlaras USD0.67, dengan pendapatan sebelum cukai USD1.50 bilion dan hasil bersih USD1.91 bilion, menurut lampiran 8-K syarikat. Jumlah DART (purata transaksi harian) ialah 4.27 juta, naik 18%, akaun pelanggan 5.58 juta (naik 35%), dan ekuiti pelanggan USD964.7 bilion (naik 27%).

Hasil komisen naik 12% kepada USD602 juta, manakala hasil faedah bersih naik 19% kepada USD1.15 bilion. Satu butiran yang mudah terlepas ialah campuran volum: menurut ringkasan siaran itu, volum niaga hadapan pelanggan naik 13% tetapi volum saham turun 24% dan opsyen turun 1%. Jadi pertumbuhan DART tidak datang daripada semua produk. Syarikat juga menaikkan dividen suku tahunan daripada USD0.0875 kepada USD0.15 sesaham, kira-kira 71% lebih tinggi, dibayar pada 14 Disember 2026 kepada pemegang saham yang tercatat pada 1 Disember 2026.

Empat Keputusan Yang Perlu Dibaca Dua Kali

Prologis: Core FFO naik, tetapi panduan pendapatan bersih diturunkan

Prologis, REIT logistik terbesar dunia, melaporkan Core FFO sesaham USD1.60 berbanding USD1.49 setahun lalu, dan pendapatan bersih sesaham USD0.86 berbanding USD0.82, menurut lampiran 8-K. Jumlah hasil USD2,388 juta (USD2,214 juta setahun lalu). Penghunian purata 95.4% dan penghunian akhir tempoh 95.5%. (FFO ialah funds from operations, ukuran pendapatan REIT yang menambah balik susut nilai hartanah; anda boleh baca asas REIT dalam artikel kami tentang cara memiliki hartanah melalui REIT.)

Bahagian yang perlu dibaca dua kali ialah dua arah berlawanan. Perubahan sewa efektif bersih (empat suku terakhir, bahagian Prologis) ialah 38.0%, turun daripada 49.4% setahun lalu, dan perubahan sewa tunai 23.4% berbanding 29.4%. Sewa baharu masih jauh lebih tinggi daripada sewa lama, tetapi jurangnya menyempit. Menurut ringkasan panduan yang disertakan dalam siaran, julat Core FFO 2026 disempitkan kepada USD6.25 hingga USD6.29 daripada USD6.22 hingga USD6.30, dan panduan NOI kedai sama tunai dinaikkan kepada 7.00% hingga 7.50%. Namun panduan pendapatan bersih sesaham diturunkan kepada USD4.05 hingga USD4.15 daripada USD4.40 hingga USD4.55. Perbezaan antara FFO (kukuh) dan pendapatan bersih (diturunkan) biasanya berpunca daripada item bukan tunai seperti susut nilai atau nilai hartanah, jadi jangan baca satu angka tanpa yang lain.

J.B. Hunt: hasil naik 20%, tetapi margin operasi menyempit

J.B. Hunt melaporkan jumlah hasil operasi USD3.68 bilion, naik 20% daripada USD3.05 bilion, dan EPS dicairkan USD1.82 berbanding USD1.76, menurut lampiran 8-K. Pendapatan operasi naik 2% kepada USD247.1 juta, dan pendapatan bersih USD172.4 juta berbanding USD170.8 juta. Pratonton penganalisis yang kami semak menjangkakan EPS sekitar USD1.81, jadi keputusan ini hanya sedikit di atas jangkaan.

Perhatikan jurang antara hasil (naik 20%) dan pendapatan operasi (naik 2%). Pendapatan operasi sebagai peratus hasil kasar jatuh kepada 6.7% daripada 7.9%, kerana kos pengangkutan dibeli, bahan api dan insurans tuntutan lebih tinggi. Di peringkat segmen, Intermodal (hasil USD1.83 bilion, pendapatan operasi naik 18%) dan Integrated Capacity Solutions (hasil naik 57%, daripada kerugian operasi kecil kepada untung USD9.6 juta) menyokong keputusan, manakala Dedicated mencatat pendapatan operasi turun 22% dan Final Mile Services turun 76%. Hasil yang naik pantas dengan margin yang nipis ialah corak biasa dalam logistik, dan sebab itulah anda perlu melihat margin, bukan hasil sahaja.

U.S. Bancorp: EPS tepat, hasil sedikit di bawah jangkaan

U.S. Bancorp melaporkan hasil bersih rekod USD7,970 juta, pendapatan bersih USD2,202 juta (naik 10.0%) dan EPS dicairkan USD1.34, naik 9.8%, menurut siaran pendapatan syarikat. Hasil faedah bersih naik 5.6% dan hasil yuran naik 14.9%, dibantu satu suku penuh daripada BTIG, firma yang diambil alih bank itu, sehingga hasil pasaran modal melonjak 69.3%. Nisbah CET1 ialah 10.8%, ROTCE 18.5% dan nisbah kecekapan 55.9%.

Mengikut data Benzinga yang dilaporkan Investing.com, konsensus ialah EPS USD1.32 dan hasil USD7.99 bilion. EPS melepasi jangkaan, tetapi hasil kurang kira-kira USD20 juta. Dua perkara lagi perlu diperhatikan. Hasil perbankan gadai janji turun 13.9%, dan peruntukan kerugian kredit ialah USD654 juta termasuk pembinaan rizab yang menjejaskan EPS kira-kira USD0.07. Pengurusan menaikkan jangkaan pertumbuhan hasil 2026 kepada 8% hingga 9% (6% hingga 7% tanpa BTIG), daripada 5% hingga 7%. Sebahagian besar kenaikan itu datang daripada pengambilalihan, bukan pertumbuhan organik semata-mata.

Marsh: EPS terlaras naik 10%, tetapi segmen insurans melemah

Marsh (dahulu Marsh & McLennan, kini disenaraikan sebagai MRSH) melaporkan hasil USD6,863 juta, naik 8% atau 5% secara asas, dan EPS GAAP USD1.69 berbanding USD1.51, menurut lampiran 8-K. EPS terlaras naik 10% kepada USD2.03 daripada USD1.85. Pendapatan atribusi kepada syarikat ialah USD808 juta berbanding USD747 juta.

Gambaran berbeza di bawah tajuk. Segmen Risk and Insurance Services, perniagaan broker insurans terbesar syarikat, mencatat hasil USD4,200 juta (naik 7%) tetapi hanya 3% secara asas, dan pendapatan operasi GAAP turun 1% kepada USD745 juta daripada USD750 juta. Pendapatan operasi terlaras segmen itu naik 4%. Segmen Consulting yang lebih kecil menarik keputusan: hasil naik 9% (8% secara asas) dan pendapatan operasi naik 12%. Jadi pertumbuhan EPS dua digit itu lebih banyak ditanggung oleh perundingan dan item terlaras berbanding broker insurans. Pertumbuhan asas (underlying) ialah pertumbuhan hasil yang mengecualikan kesan mata wang, pengambilalihan dan pelupusan.

Dua Cerita Di Luar Keputusan Kewangan Biasa

Kimberly-Clark: pra-pengumuman suku ketiga, panduan setahun tidak berubah

Failing 8-K Kimberly-Clark pada 15 Oktober 2026 membawa kod item 2.02 tetapi bukan keputusan penuh. Menurut lampiran siaran, ia ialah data awal untuk suku yang berakhir 30 September 2026, dan angka suku ketiga itu sendiri tidak didedahkan. Keputusan penuh dijadualkan pada 5 November 2026, jadi anda tidak akan menemui hasil atau EPS suku ketiga dalam failing ini.

Apa yang dinyatakan ialah panduan setahun 2026 yang tidak berubah. Pertumbuhan jualan organik dijangka kira-kira 100 mata asas di bawah purata pertumbuhan kategori berwajaran (sekitar 1.7% untuk 12 bulan terakhir), dengan kesan kira-kira 100 mata asas di peringkat syarikat daripada gangguan media sosial di China yang telah didedahkan sebelum ini. Pendapatan operasi terlaras dijangka tumbuh satu digit pertengahan pada kadar mata wang malar, dan EPS terlaras daripada operasi berterusan tumbuh satu digit tinggi. EPS terlaras atribusi kepada Kimberly-Clark pula dijangka turun satu digit rendah. Panduan itu mengecualikan pengambilalihan Kenvue yang masih belum selesai, usaha sama Suzano, pelupusan dan item yang belum dikenal pasti. Pelajarannya mudah: kod 2.02 tidak semestinya bermakna keputusan penuh, dan pasaran akan menunggu angka sebenar pada 5 November.

Norwegian Cruise Line: terbitan nota USD950 juta untuk membiayai semula hutang

Failing 8-K Norwegian Cruise Line Holdings membawa beberapa kod item sekali gus, termasuk 1.01 (perjanjian material), 1.02 (penamatan perjanjian material) dan 2.03 (penciptaan obligasi kewangan langsung, iaitu hutang baharu). Menurut siaran syarikat subsidiarinya NCL Corporation yang dilaporkan Finviz, terbitan nota kanan 8.750% matang 2031 telah dinaikkan saiznya kepada USD950 juta daripada USD750 juta yang diumumkan awal, dan dijangka selesai pada 15 Oktober 2026. Nota itu dijual secara persendirian kepada pelabur institusi layak dan pembeli bukan AS.

Hasil terbitan akan digunakan untuk menebus nota 6.125% matang 2028 serta membayar balik pinjaman kemudahan pusingan dan pembiayaan eksport kredit. Dengan kata lain, syarikat menukar hutang lama kepada hutang baharu yang matang lebih jauh. Kadar kupon baharu (8.750%) lebih tinggi daripada nota lama (6.125%), jadi kos faedah bagi bahagian yang ditukar lebih tinggi walaupun tarikh matang dilanjutkan. Ini bukan berita baik atau buruk dengan sendirinya. Ia ialah pertukaran antara kos faedah dan masa untuk membayar balik, dan anda perlu menilainya bersama kedudukan tunai dan aliran tunai syarikat.

Pelajaran Dari Kelompok Berita Ini

Pertama, jangan berhenti di angka EPS. Di U.S. Bancorp, EPS melepasi jangkaan tetapi hasil kurang sedikit. Di J.B. Hunt, EPS naik tetapi margin operasi menyempit daripada 7.9% kepada 6.7%. Satu angka tajuk jarang memberi gambaran penuh.

Kedua, bezakan ukuran yang berlainan untuk perniagaan yang berlainan. Prologis melaporkan FFO dan pendapatan bersih serentak kerana REIT mempunyai kos susut nilai yang besar. Schwab dan BNY pula dinilai melalui hasil faedah, yuran dan margin sebelum cukai. Menggunakan satu ukuran untuk semua jenis syarikat akan memberi kesimpulan yang salah.

Ketiga, tanya sama ada pertumbuhan datang dari dalam atau dari pembelian syarikat lain. Sebahagian besar kenaikan hasil U.S. Bancorp dikaitkan dengan BTIG, dan pengurusan sendiri menyatakan pertumbuhan 6% hingga 7% tanpa BTIG berbanding 8% hingga 9% termasuk BTIG. Pertumbuhan asas Marsh (5%) lebih rendah daripada pertumbuhan hasil dilaporkan (8%) atas sebab yang sama.

Keempat, baca kod item 8-K dengan teliti. Kimberly-Clark memfailkan kod 2.02 tetapi tanpa keputusan penuh, dan Norwegian Cruise Line memfailkan kod 1.01, 1.02 dan 2.03 yang bersama-sama menceritakan satu pembiayaan semula hutang. Kod memberitahu anda jenis peristiwa; angka perlu dibaca dalam lampiran.

Kelima, ingat bahawa kebanyakan kaunter dalam rangkuman ini ialah institusi kewangan konvensional seperti bank, broker dan broker insurans. Kalau anda melabur mengikut prinsip syariah, semak status setiap kaunter daripada senarai Majlis Penasihat Syariah SC sebelum membuat sebarang keputusan. Anda boleh baca tujuh perkara pelabur Malaysia wajib tahu sebelum melabur saham Amerika untuk asasnya.

Soalan Lazim (FAQ)

Apakah itu EPS terlaras (adjusted EPS)?

Ia ialah pendapatan sesaham selepas mengecualikan item yang pengurusan anggap tidak berulang, seperti kos transaksi. Schwab melaporkan EPS GAAP USD1.62 dan EPS terlaras USD1.69 kerana mengecualikan USD151 juta kos berkaitan transaksi. Kenapa anda perlu melihat kedua-duanya?

Apakah itu Core FFO dan kenapa REIT menggunakannya?

Core FFO ialah ukuran pendapatan REIT yang menambah balik susut nilai hartanah dan mengecualikan item luar biasa. Prologis melaporkan USD1.60 sesaham untuk suku ini. Kenapa REIT tidak dinilai menggunakan EPS biasa sahaja?

Apakah maksud pertumbuhan asas (underlying growth)?

Ia ialah pertumbuhan hasil selepas mengecualikan kesan mata wang, pengambilalihan dan pelupusan. Marsh melaporkan hasil naik 8% tetapi 5% secara asas. Bila perbezaan ini menjadi ketara?

Apakah itu operating leverage?

Ia berlaku apabila hasil tumbuh lebih pantas daripada kos. BNY melaporkan hasil naik 12% dan perbelanjaan naik 8%, dan menjangka hampir 500 mata asas operating leverage positif pada 2026. Apa yang berlaku kepada margin kalau hasil tumbuh lebih perlahan daripada kos?

Kenapa kod item 2.02 tidak selalu bermakna keputusan penuh?

Kod 2.02 bermaksud pendedahan keputusan operasi dan keadaan kewangan, termasuk data awal. Kimberly-Clark memfailkannya pada 15 Oktober tetapi hanya memberi panduan setahun yang tidak berubah, dengan keputusan penuh pada 5 November. Bagaimana anda membezakan keduanya dalam lampiran 99.1?

Apakah itu pembiayaan semula hutang (refinancing)?

Ia ialah proses menggantikan hutang lama dengan hutang baharu, biasanya untuk melanjutkan tarikh matang atau menukar kadar. Norwegian Cruise Line menerbitkan nota 8.750% matang 2031 untuk menebus nota 6.125% matang 2028. Apakah kos sebenar penukaran ini kepada syarikat?

Kenapa tarikh artikel berbeza daripada tarikh sesi yang diliputi?

Artikel diterbitkan pada waktu Malaysia selepas sesi Wall Street sebelumnya tamat. Artikel bertarikh 16 Oktober ini meliputi sesi 15 Oktober waktu New York. Adakah ini konvensyen siri yang sama sejak awal?

Adakah artikel ini cadangan membeli atau menjual saham?

Tidak. Artikel ini melaporkan dan menerangkan berita korporat untuk tujuan pendidikan. Lakukan kajian sendiri sebelum membuat keputusan pelaburan. Adakah anda sudah semak status syariah kaunter sebelum membuat sebarang keputusan?

Kesimpulan

Sesi 15 Oktober 2026 menunjukkan bahawa keputusan yang kukuh dan keputusan yang bercampur boleh muncul pada hari yang sama. Schwab, BNY dan Interactive Brokers menunjukkan pertumbuhan yang disokong oleh aliran aset, hasil faedah dan bilangan akaun, manakala Prologis, J.B. Hunt, U.S. Bancorp dan Marsh mengingatkan anda membaca panduan, margin dan sumber pertumbuhan sebelum membuat kesimpulan. Kimberly-Clark dan Norwegian Cruise Line pula menunjukkan bagaimana 8-K boleh membawa panduan tanpa angka atau pembiayaan semula hutang, bukan sahaja keputusan pendapatan.

Kalau anda baru mahu mula melabur dan mahu belajar membaca berita korporat seperti ini dengan lebih yakin, kami sediakan bahan pembelajaran untuk pelabur Malaysia yang bermula dari asas.

Untuk melabur di Bursa Malaysia serta saham Amerika Syarikat dan Hong Kong, anda memerlukan akaun CDS. Anda boleh membuka akaun melalui halaman akaun CDS kami, dan perlu diingat bahawa pembukaan akaun ini bukan percuma.

Sebagai permulaan, muat turun Ebook Asas kami secara percuma untuk memahami asas pelaburan saham.

Bacaan Lanjut

Kongsi: